A napokban újra tele van a média a hírrel: támadnak a csigák.
Konkrétan a spanyolcsigákról van szó. Ez az úgynevezett házatlan csiga, nem túl jó érzés beletenyerelni az ágyások felett dolgozgatva.
Most akkor mit csináljak? Ezt a kérdést minden reggel feltehetnéd magadnak, amikor kimész a kertedbe, és megint azzal szembesülsz, hogy a növnykéid levelein kis lyukak sorakoznak, a széleket pedig körberágta valami.
A termés, de még a gyökerek is, tele vannak mély és öblos kirágásokkal, és ráadásul minden csiganyálkás......
Ha ezzel a jelenséggel állsz szembe, biztos lehetsz abban, hogy a kertedbe befészkelte magát néhány meztelencsiga.
Magyarországon 26 meztelencsiga faj található meg, ebből 10 faj az, ami kárt okozhat kertjeinkben. A meztelencsigák nedvességkedvelő és fénykerülő állatok, hímnősek, azaz minden egyed képes peterakásra; petéiket a földben levő lyukakba, vagy a kövek alá helyezik el. Egy-egy csiga életében akár 500 petét is lerakhat. Egy meztelencsiga 1-3 évig élhet.
A csigák mindenevők, fajtól függően peteállapotban, fiatal csigaként, vagy kifejlett állatként is telelnek át. Táplálkozni csak esős időben vagy éjszaka bújnak elő.
A meztelen csigáknak természetes ellenségei a tyúkfélék, kacsák, vakondok, madarak, sündisznók, cickányok, lábatlan gyíkok. A csigák petéit és lárváit a legtöbb futrinkafaj fogyasztja.
Napjainkban a kártékony 10 meztelencsigafajból két faj okozza a legtöbb kellemetlenséget. Az egyik a 10-15 cm-es barna nagy csupaszcsiga, a másik pedig a 7-10 cm-es spanyol csupaszcsiga.
Nagyon szapora állatokról van szó, és ez a tulajdonságuk különösen megnehezíti az e két faj elleni védekezést. A helyzetet nem könnyíti meg az sem, hogy nagyon kevés a természetes ellenségük. A barna és a spanyolcsiga egyetlen természetes ellensége az indiai futókacsa.
Ha tehát természetes úton szeretnél védekezni a két igen kellemetlen, csúszós, nyálkás csigafajta ellen, két lehetőséged van.
Az egyik, hogy minden este, félhomályban kimész a kertbe egy lámpással, és szépen összeszeded a csigákat.
A másik, hogy beszerzel egy indiai futókacsa-párt, melyek szépen összeszedik a csigákat. Előnye, hogy ezek meg is eszik őket, így aztán nem gond, hogy mi legyen az összegyűjtött csigákkal. A kacsa azonban nem eszi meg a csigákat csak úgy, koszosan, hanem előtte szépen megmossa. Tehát nem árt, ha egy kerti tóról is gondoskodsz, hogy legyen hol tisztára mosnia a kacsádnak a vacsoráját :)
Ha a fenti megoldások nem tűnnek célravezetőnek, ajánlom figyelmedbe a Csigacsapdát, melyet természetes csalétekkel együtt lehet megvásárolni. Az ajánlott terméket itt találod: http://ultrahangosriaszto.hu